اعمال جراحی ترکیبی بای پس کلاسیک معده

اعمال جراحی ترکیبی بای پس کلاسیک معده

قبل از هر چیز به جراحی هایی ترکیبی اطلاق می شود که علاوه بر کاهش و محدود کردن ورود غذا بر روی جذب کالری در روده ها نیز موثر بوده لذا از قدرت کاهش وزن بیشتری برخوردار بوده و لاغری سریعتر و درازمدت خواهد بود. در ضمن به دلیل اثر بر هر دو منبع ترشح هورمون های گرسنگی از معده و ضد انسولین از روده تاثیر بیشتری بر سندرم متابولیک و عوارضی نظیر دیابت، کبد چرب، چربی خون، فشار خون و غیره دارند.

در بین روش های مختلف اعمال جراحی ترکیبی بای پس کلاسیک معده، استاندارترین و پرطرفدارترین روش می باشد (استاندارد طلائی یا gold standard). به این روش Gastric bypass (Roux-en-Y) اطلاق می شود. در این روش معده در حد گنجایش 30-60 سی سی کوچک شده و با تغییر مسیر عبور غذا حدود دوسوم حجم معده و 1-5/1 متر روده از مسیر عبور غذا خارج شده و نه تنها حجم غذایی که وارد معده می شود کم می شود بلکه جذب کالری نیز 30 درصد کاهش می یابد زیرا قسمت اول روده که از مسیر غذا خارج می شود مسوول جذب بیشتر کالری هاست.

اعمال جراحی ترکیبی بای پس کلاسیک معده

در بای پس معده، معده ای که از سیر عبور غذا خارج می شود و در بدن باقی می ماند، چه می شود؟

لازم به ذکر است که معده علاوه بر وظیقه هضم مکانیکی غذا و عبور دادن آن به روده ها مقادیر زیادی هورمون ها و شیره های گوارشی ترشح می کند که به داخل معده ریخته شده و اگرچه ورودی معده بسته است اما خروجی ان از طریق دریچه پیلور باز است. این هورمون ها و شیره های گوارشی نه تنها برای هضم درست غذا ضروری است بلکه برای جذب برخی از مواد معدنی نظیر آهن نیز واجب است. در ضمن از آنجا که در این عمل بسیار حساب شده اقدام می شود و هیچکدام از اتصالات معده و عروق خونی آن دستکاری نمی شود لذا هیچ اثری بر سلامت معده نداشته و مشکلی نخواهد داشت بگونه ای که اگر زمانی به هر دلیلی بخواهیم عمل را برگردانده و بیمار را یه حالت نرمال در آوریم کاملا امکان پذیر است و می توان رستگاه گوارش بیمار را 100 درصد به حالت اولیه درآورد.

چگومه معده ای که از دور خارج شده را می توان آندوسکوپی کرد؟

یکی از سووالاتی که معمولا ذهن بیماران را درگیر می کند نحوه دسترسی به معده ای است که از عبور غذا خارج شده است. لازم به ذکر است که اگر چه امکان بررسی معده بای پس شده با اندوسکوپی عادی وجود ندارد ولی اندوسکوپهای مخصوص وجود دارد که طول بلندتر داشته و به روش Double balloon معروف است و امکان رسیدن به معده از طریق مسیر بای پس را دارد. در اینجا 2 نکته ضروریست که اولا از آنجا که اغلب علت بیماری های معده به دلیل ورود مواد غذایی به داخل آن است نظیر آلرزن ها، کارسینوژن ها، میکروب ها و غیره، لذا احتمال ایجاد بیماری در معده بای پس شده بسیار نادر است چون غذا از آن عبور نمی کند. دوما در صورت لزوم به بررسی و عدم دسترسی به اندوسکوپ مخصوص فوق الذکر امروزه می توان از تکنولوژی های نوین نظیر CT scan سه بعدی و یا MRI های جدید استفاده نمود.