لیزر لیپولیز و لیپوماتیک

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

در روش لیزر لیپولیز که روش کم تهاجمی و نسبتا جدیدی در درمان سلولیت و از بین بردن چربی موضعی است، به کمک پروب لیزر، وارد بافت چربی می‌شوندو آن را ذوب و مایع می‌کنند. حرارتی که در بافت چربی ایجاد می‌شود، ضمن ذوب کردن بافت و ایجاد سهولت در امر تخلیه چربی، باعث ایجاد یکنواختی خاصی در محل ساکشن شده(برخلاف لیپوساکشن معمولی) هم می‌شود. البته نکته مهم اینجا است که اگر اپراتور به این روش وارد نباشد و با استفاده زیاد از لیزر باعث داغی بیش از اندازه بافت بشود، موجبات سوختگی بافت‌ها، اعصاب، عروق و پوست را فراهم می‌کند؛ضمن اینکه امکان ایجاد نکروز، سوختگی‌های وسیع پوستی، اسکارهای پرگشت‌ناپذیر و از بین رفتن بافت پوستی در صورت انجام لیزر لیپولیز توسط افراد غیرمتخصص و غیرمتبحر هم وجود خواهد داشت.

لیزر لیپولیز

برتری دیگر لیزر لیپولیز بر لیپوساکشن معمولی این است که حرارت لیزر باعث تحریک شدن کلاژن سازی پوست می‌شود و همین مسئله، تاحدی از افتادگی پوست بعد از عمل پیشگیری می‌کند و تا اندازه‌ای هم سفت شدن پوست رادر پی دارد. اما نکته مهم اینجاست که این کار را باید پزشکان متخصص و مجرب در این کار و یا جراحان کاملا آشنا با این روش انجام دهند. متاسفانه خطر سوختگی پوست و ایجاد جوشگاه‌هی بسیار بدشکل درصورتی که این کار به دست افراد غیرمتخصص انجام شود، کم نیست!

بهترین کاندید برای انجام لیزر لیپولیز

انتخاب خانم‌ها و آقایان بین 25 تا ۵۰ سال، نکته مهم انتخاب صحیح بیمار است. بهترین کاندید برای انجام لیزر لیپولیز یک فرد با وزن و هیکل نسبتا مناسب است که در برخی نواحی دچار سلولیت شده و اصطلاحا بافت چربی او در آفساید قرار گرفته است. این چربی با رژیم غذایی یا ورزش از بین نمی‌رود. با لیزر لیپولیز به راحتی می‌توان این بافت را برداشت و اصلاح کرد.

لیزر لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند

بسیاری از تغییرهایی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، بعد از یک سال به حالت قبل برمی‌گردد و فرد به کمک ورزش و رژیم می‌تواند از چاقی و افتادگی عضلات پیشگیری کند. اگر بعد از گذشت این مدت قسمتی از چربی‌ها همچنان پابرجا باشند و با رژیم و ورزش ازبین نروند، می‌توان برای اصلاح شکل بدن، لیزر لیپولیز را امتحان کرد. درمورد افرادی که چاقی کلی دارند این روش اصلا مناسب نیست.
در واقع وظیفه لیزر لیپولیز رفع سلولیت و کاهش سایز و پیکرتراشی است نه کاهش وزن. افراد دچار چاقی بهتر است در درجه اول رژیم بگیرند و با ورزش وزن خود را پایین بیاورند و در نهایت برای قسمت‌هایی که با رژیم هم بهبود پیدا نکرده است، لیزر لیپولیز انجام دهند تا هیکل آنها متناسب‌ تر شود.

لیپولیز برای سن بالای 50

در سنین بالا، تمایل به ورزش کم است. اگر این افراد ناراحتی قلبی- عروقی و دیابت نداشته باشند و تحت درمان با رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپرین نباشند، بعد از مشاوره با پزشک متخصص قلب و عروق می‌توانند لیزر لیپولیز را انجام دهند.

مراقبت‌های بعد از عمل

بیشتر بیماران از روز بعد از عمل می‌توانند به کار خود برگردند. البته از سوراخ‌های ایجاد شده تا دو روز خونابه خارج می‌شود و فرد را آزار می‌دهد. به همین دلیل بهتر است ۲ روز استراحت کنند. ولی لازم نیست و نباید استراحت مطلق داشته باشند. حتی توصیه ما به انجام پیاده‌روی از روز بعد از عمل است.
پوشیدن گن بعد از عمل برای بهبود نتایج توصیه می‌شود. از یک ماه بعد از عمل، یعنی پس از کاهش التهاب ایجاد شده با لیزر در بافت، انجام اقدام‌هایی مانند ال‌پی‌جی (LPG) که روشی برای ماساژ بافت و بهبود درناژلنفاتیک است، برای کاهش بیشتر سایز و یکنواخت‌تر شدن محل تحت درمان قبل و بعد از لیپولیز توصیه می‌شود. مصرف مایعات نیز لازم است تا فرد با آمادگی بیشتری به کار خود برگردد.

لیپوماتیک

لیپوماتیک در واقع همان PAL یا POWER ASSISTED LIPOSUCTION یا لیپوساکشن با بهره گیری از نیروی کمکی است به این معنی که چون جراح در طی عمل لیپوساکشن عادی (مکانیکی) به علت حرکات زیاد دست خسته می شود از یک موتور برای حرکت دادن نوک میله لیپوساکشن استفاده می کنیم یعنی این موتور حرکات دست و خستگی جراح را کم می کند.

لیپوماتیک

PALها را می توان به دو دسته تقسیم کرد

نواعی که با فشار باد کار می کنند (نوع پنوماتیک) که انواع قدیمی تر هستند. لیپوماتیک از همین نوع است. اشکال این نوع صدا و لرزش زیاد آن است.

انواعی که با موتور الکتریکی کار می کنند که اکثر انواع جدید از این نوع هستند. جالب است که بدانید اولین لیپوساکشن دنیا هم بوسیله یک PAl در سال 1974 توسط دکتر فیشر انجام شده است.

لیپوماتیک که توسط FDA تأیید شده دستگاهی قابل اعتماد است که به صورت ایمن و مؤثر باعث از بین بردن حجم بالای چربی در نواحی مختلف بدن می‌شود. در لیپوماتیک سلول‌های چربی ابتدا شکسته می‌شوند و یا توسط حرکات ارتعاشی کانولا امولسیونی می‌شوند. لیپوماتیک مشکل ایمنی در لیپوساکشن سنتی را ندارد و علاوه بر این سیستم ایمنی فعال آن، بافت بدن (اعصاب، عروق خونی، عضلات) را از روند لیپوساکشن حفاظت می‌کند. با 600 ارتعاش در هر دقیقه به طور مؤثر چربی ناخواسته را بیرون می‌کشد و نتایج مطلوبی از جمله پوست صاف، برجستگی و کبودی کمتر را ایجاد می‌کند. این روش توسط یک جراح آلمانی ابداع شده است که توسط یک کانولای پر فشار چربی را به آرامی می‌کشد. لیپوماتیک تا آخرین تکنیک لیپوساکشن است که ایمن، مؤثر و آسان است. در این روش با یک موتور بادی توسط هوای فشرده شده کار می‌کند که کانولا حرکات سه‌گانه نوسانی، چرخشی و ارتعاشی دارد. نتیجه این حرکات سه‌گانه ایجاد مسیر مارپیچ (600 ارتعاش در هر دقیقه) است که به امولسیون کردن بافت چربی کمک می‌کند. امولسیون اجازه می‌دهد که حذف بافت چربی بدون آسیب دیدن به سایر بافت‌ها مانند عضلات، عروق خونی و اعصاب انجام شود. سیستم ایمنی فعال روش لیپوماتیک باعث می‌شود که در هنگام برخورد به بافت غیر چربی متوقف شود. لیپوماتیک همچنین دقت در دسترسی به مناطق مشکل و یا نواحی با فیبروز زیاد را افزایش می‌دهد. در مقایسه با لیپوساکشن اولتراسونیک (UAL) یا لیپوساکشن لیزر، لیپوماتیک بدون خطر سوختگی پوست (نکروز پوست) می‌باشد.